אני מעצב סגנון ותפיסת עולם

סגור

עולם האשה  |  מאי - 2005

מאת : סוניה סתיו

נטול שותפים יוצא קולי, מעצב השיער, לדרך חדשה שיש בה כל מה שהוא מאמין בו: תספורות מרהיבות בפשטותן, עם מבנה בהיר, בקו עיצובי אורבאני מדויק וגוונים טבעיים.
קולי תפס את הפינה הכי נחמדה בעיר, מול תיאטרון "הבימה", במבואות שדרות רוטשילד. מוגבה בחצי קומה ממפלס הרחוב. בניין הבאוהאוס המקסים, שבו שוכנת מספרתו המסוגננת של קולי, משקיף על אחד הצמתים החינניים בתל-אביב. מאוד מפתה לעשות אנלוגיה בין תפיסת העולם של מעצב השיער הטרנדי, קולי, לבין מספרת הבוטיק שלו. הבחירה משקפת את התפיסה האורבאנית שלו, את הנהייה אחר פשטות, קווים מעוגלים ורכים ואסתטיקה מתוחזקת היטב. את כל זה הצליח המעצב, מיכאל אזולאי, לשמר בשיפוץ בהשקעה של למעלה מחצי מיליון שקל. החזיתות המרשימות והמשקיפות לרחוב ובטיפוח גינה מתוקה בחזית. כבר חצי שנה הוא כאן וקולי מרגיש סוג של מימוש עצמי. אחרי 15 שנה בעסקי הספרות, יש לו ממלכה קטנה ומושקעת משלו. "אני בדרך חדשה", הוא אומר, "בוגרת יותר ומשקפת יותר את כל מה שאני מאמין בו". ומה זה? "מכלול עיצובי, שמייצר אוירה. מוסיקה שאני אוהב, קפה מעולה ושימוש בחומרים מצוינים, עם תשומת לב לאחרון הפרטים. תנסי לשבת על הכסא של התספורות. הוא נוח בצורה בלתי רגילה, עם הנדסת אנוש מתוחכמת".
אתה מרגיש שהלקוחות רוצים את סוג הפינוק הזה?
לא הלקוחות מכתיבים לי מה לעשות, אבל אני מרגיש שאני מעצב להם סגנון, טעם ותפיסת עולם. למשל, במוסיקה. אני משמיע כאן מוסיקה שאני אוהב, בעיקר אתנית וג'אז ובזמן האחרון אני מאוד מחובר לפלמנקו.
למוסיקה יש משמעות גדולה בחייך.
אני בא מעולם המוסיקה. מגיל 14 אני מנגן בגיטרה. שירתתי בגלי צה"ל כטכנאי מוסיקה. יש לי בבית אולפן ובאחרונה חזרתי לנגן עם חברים בכיף.
אז בעצם היית צריך להיות מוסיקאי?
המוסיקה לא עזבה את החיים שלי לרגע. כנראה שהיה לי כשרון בידיים שניתב אותי למה שאני עושה כיום. זה לא הסיפור הקלאסי על ילד שנולד עם מספריים ביד.
ממש לא. בתקופת התיכון הייתי חלק מלהקה, ויום אחד יצא שסיפרתי את הבאסיסט. מאז זה הפך לקטע – שאני מספר חברים. כל זה קרה בשנות ה-80 בחצור-הגלילית, המקום שבו נולד וגדל. משם המשיך קולי (הוא אלי ונונו, שאימץ לעצמו את הכינוי של אחיו שנפל במלחמת לבנון) במסלול שנראה לו טבעי: לתל-אביב. כשגמר את השירות הצבאי הלך ללימודים מסודרים בבית הספר של שוקי זיקרי – והשאר היסטוריה.
אתה עכשיו בעיצומו של קמפיין גדול וחשיפה עצומה. עיצבת לעצמך בוטיק יוקרתי בהשקעה גדולה. העיתונים מדווחים על צרות בממלכות של הכוכבים הגדולים, שוקי זיקרי ושי גרינברג.
אתה לא פוחד ליפול?
קודם כל, זה באמת עצוב מה שקורה. אבל אני לא פוחד. אני מתפתח לפי מידותיי ולפי מה שאני מאמין שאני צריך לעשות. להפך, בהרבה מובנים חזרתי אחורה. קולי היה שותף עם מעצב השיער איתן נעים במשך תשע שנים, וביחד החזיקו שתי מספרות תחת השם Ei-Co ,
בתל-אביב ובהרצליה פיתוח. לפני שנה השותפות פורקה.
"מתוך הבנה והערכה הדדית", אומר קולי, "מתוך רצון לצאת לדרך עצמאית וחדשה.
אז מבחינה זו אפילו חזרתי אחורה, למספרה אינטימית, בוטיק שמעביר את עולם הדימויים שלי". כדי להבין כיצד מתכנסים כל הדימויים המשפיעים על האני- מאמין העיצובי של קולי, אנחנו עוברים לעמדת המחשב. קולי מדפדף בין אוסף התצלומים שילווה את הקמפיין שלו. תספורות מרהיבות בפשטותן, עם מבנה בהיר וקו עיצובי מדויק. ההשפעות של העונה הקרובה מתחילות בשנות ה- 20, בגזירה רכה ומעוגלת. לצדן קו גותי, מעט יותר דרמטי, עם קריצה לנועזות של הפאנק של האייטיז. בכל התספורות יש דיאלקטיקה מקסימה: קו מיוחד וחד-פעמי מחד, אבל טבעי וזורם מאידך. את הסטיילינג המינימליסטי והמדויק עשתה חברה, דושי לייטרסדורף, שהלבישה ואבזרה את הדוגמניות. התספורות של קולי נראות אמיתיות, עירוניות, ואם הייתי צריכה הוכחה קיבלתי אותה באקראי יום למחרת הראיון בינינו. פגשתי אותו בחתונה. מתברר שהוא טיפל בשיער הכלה, שנראה מקסים, לא פומפוזי. רך, וגולש בטבעיות, עם שיק קלאסי. קולי גם לא נופל למלכודת הצבעים המוגזמים, ומשמר גוונים טבעיים. "כל הקו האורבני", הוא מסביר, "מתקשר אצלי לחזור לטבעי. יותר ויותר נשים שצבעו לבלונד מתחילות לחזור לטון הברונטי, ואני בעד. זה פיין יותר".
התספורות שלך מורכבות ופשוטות בו בזמן. מהו מקור ההשראה לקו המתוחכם הזה?
אני מושפע מהעולם שמקיף אותי. יש לי הערכה גדולה לכל עולם העיצוב. קולי בעניינים. הוא יודע מהו הבר הטרנדי ביותר בעיר. אבל, הוא מודה, בשנה האחרונה הוא הוריד קצב. נולדה לו הילי, תינוקת מתוקה בת שנה. אירית, אשתו, חזרה לעבוד והיא עוזרת לו בחצי משרה לנהל את המספרה.
איפה אתה אוהב לקנות את הבגדים שלך?
כשאני בחו"ל, בגרמניה או בלונדון. אוהב את הערבובים של פריטי המעצבים עם ג'ינס.
בארץ "ג'יזוס" עושים לי את זה.
מה נשאר בך מחצור?
הרוגע והשקט. המשפחה שלי עוד שם ואנחנו נוסעים מדי פעם, בלי צורך לשכור צימר. הסביבה מרהיבה ויש שם סוג של אותנטיות שחשוב לי לשמר. את האותנטיות הזו הוא מביא לעבודה, ויוצר תמהיל בינלאומי – משהו קוסמופוליטי של אדם שנסע הרבה עם עין מצוינת לעיצוב, טעם טוב ויד מבצעת משובחת. קולי נהנה מהעבודה, הוא בן 36, עם ותק של 15 שנה בתחום, ועדיין לא שחוק. נדמה לי שהצד היצירתי שבו לא מניח לו להירדם. גם הלקוחות בהרבה מובנים דומים לו. קולי: "הקהל שלי הוא קהל יוצר בעיקרו. הרבה במאים, שחקניות, מעצבים ומעצבות, אנשים מתחום האסתטיקה, מקצועות חופשיים. עיזבי, בלי שמות. אפילו שהם מפורסמים לא בא לי לחשוף אותם".
ואיפה תיהיה בעוד כמה שנים?
אני מקווה לנגן על גיטרה בגינה. אין לי כוונות התפשטות גדולות. המקום הזה מספק אותי. אני מקווה להמשיך ליצור, ואולי יום אחד לפתוח אקדמיה

שבה אוכל להעביר את הרעיונות שלי לדור הבא.

מירי בוהדנה לא זזה בלי המספריים שלו ונגה שחר חייבת לו את המהפך שהותיר אותה עם קסדה שחורה - מעצב השיער קולי

© קולי - מעצבי שיער   |   שד' רוטשילד 141 . תל אביב  |  03-6852020     |     www.collie.co.il